EN Yes, even Desktop, I dare to say the best text editor for ZX Spectrum, has its MB version. The merits go to +GAMA, who took I think the tape version of Desktop, and modified it. While the D80 disk interface version saves the text into 4 files (header, text, graphics, fonts), +GAMA made it in 3 files. In those days, at the millenium end, when I had no PC at home, I remember writing my diploma work in the Desktop, I have it saved on the disk till today:)) It is the aim of this web not to gather all the software connected with Desktop, only the MB02+ version. Utilities, printer drivers, fonts- all you will have to find in some other places. Enclosed is the only one- the utility written by Sweet Factory on my demand, it is dtp2html utility, which is converting Desktop texts into html.
TIPS: In my opinion, hardly you can do in Desktop without a manual, so I am also enclosing it (scanned, though Czech only:((. In order not to get stuck, here are some hints (as far as I remember):

CZ Ano, i Desktop, troufám si říct nejlepší textový editor na ZX Spectru, má svou MB verzi. Zasloužil se o ni +GAMA. Je to už dávno, ale myslím, že tehdy vzal kazetovou verzi a upravil ji. D80 verze ukládá do 4 souborů (hlavička, text, grafika, fonty), GAMA to smrskl na tři. Tehdy na přelomu tisíciletí, kdy jsem neměl doma PC, jsem v Desktopu psal svoji diplomku, dodnes to mám uložený:)). Cílem tohoto webu není shromáždit vše okolo Desktopu, pouze MB verzi. Utility, ovladače k tiskárnám, fonty- to vše musíte nalézt na patřičném místě. Přiložená je jediná utilita a tou je na mou žádost Sweetem napsaná a dokončená dtp2html- tedy export desktopáckých textů do html.
TIPY: Bez manuálu si, podle mě v Desktopu jen těžko vrznete, takže je ke stažení i tento (oskenovaný). Abyste se vůbec někam dostali, tak zde alepoň pár tipů, na které si vzpomínám: