EN

Neo Player Light 044- mp3 player for NeoGS

author: Savelij
released: 8.3.2009

The only mp3 player for NeoGs sound card. NeoGS's built in SD card is used as a source for mp3s. Superb program, simple but functional. Place your mp3s anywhere on your SD card, no matter wether to root or a directory.

There are two versions in the package. The only difference is that the first is packed with Hrust. Its only advantage is its size, otherwise both run takes practically the same time.

It is a superb thing running mp3 with Neolite 044, quitting it but the music is still playing at the background, you may do and run anything you want on your Speccy.

You find original TRD version+ sources hereCZ

Neo Player Light 044- přehrávač mp3 pro NeoGS

autor: Savelij
vydáno: 8.3.2009

Jediný přehrávač formátu mp3 pro zvukovou kartu NeoGS. Jako zdroj používá mp3 umístěné na SD kartě v NeoGS. Super program, jednoduchý, ale funkční. Mp3 si umístěte kamkoliv an svou SD kartu, tedy volně do kořenáče nabo do adresářů.

V balíku jsou dvě verze, jediný rozdíl mezi nimi je ten, že jedna je pakovaná Hrustem. Jediná její výhoda je velikost, jinak rychlost spuštění obou verzí je v podstatě stejná.

Super je rovněž to, že si mp3 pomocí playeru spustíte, a i když program opustíte, a hudba vám hraje pěkně na pozadí a vy si na speccy můžete provozovat co chcete.

Originál verzi TRD, i zdrojáky najdete zde.